Motor Sporları

40.Hitit Rallisi Başladı

40.Hitit Rallisi Başladı, Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 6. yarışı olan  Expo 2016 40. Hitit Rallisi, 23-24 Kasım tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi. Ankara Otomobil Sporları Kulübü tarafından organize edilen ve aynı zamanda TOSFED Ralli Kupası’na da puan veren rallide, 50 ekip start aldı.

23 Kasım Cumartesi akşamı Cam Piramit önündeki seramonik start ile başlayan organizasyonda, ilk gün sadece Akdeniz Üniversitesi Uncalı girişinin yanında bulunan seyirci özel etabı geçildi. Yağışlı havaya rağmen Antalyalı sporseverlerin büyük ilgi gösterdiği etapta ekipler, birlikte start aldıkları rakipleri ile mücadele etti.

Cumartesi günü yağışın şiddetini arttırması ile ilk özel etabın iptali nedeni ile programı tamamen değişen rallide ekipler, zorlu doğ şartlarına karşı amansız  bir mücadele verdi. 7 özel etaptan oluşan Expo 2016 40. Hitit Rallisi sonunda genel klasman birinciliğini Castrol Ford Team Türkiye adına Ford Fiesta S2000 ile mücadele eden Yağız Avcı/Bahadır Gücenmez ekibi elde etti. İkinciliği yine aynı takımdan benzer bir otomobille yarışan ve 2013 sezonunda ülkemizi Dünya Gençler Ralli Şampiyonası’nda temsil eden Murat Bostancı/Onur Vatansever elde ederken, Bostancı aynı zamanda yarışın “En İyi Genç Pilot” ödülünün de sahibi oldu. Yarışın genel klasman üçüncülüğünü Pegasus Racing adına Fiat Punto S2000 ile mücadele eden Fatih Kara/Güray Karacar ekibi elde etti.

En çekişmeli sınıf olarak dikkat çeken Sınıf 3’de GP Garage My Team adına Mitsubishi Lancer EVO IX ile mücadele eden Hakkı Ağaoğlu/Nehir Yılmaz mutlu sona ulaşırken, Nehir Yılmaz yarışın “En İyi Bayan Co- Pilot” ödülünü de elde etti. Castrol Ford Team Türkiye adına bu yarışa Ford Fiesta R2 ile katılan Orhan Avcıoğlı/Burçin Korkmaz ikilisi İki Çeker klasmanı birinciliğinin yanısıra Sınıf 6 Birinciliği’ni de kazanarak her iki klasmanda şampiyonada büyük bir avantaj yakaladılar. Sınıf 5’de Pegasus Racing adına Fiat Palio S1600 ile yarışan İzmirli ekip Murat Soyçopur/Bora Yılmaz zafere ulaşırken, sınıf 8 birinciliğini Neo Motorspor adına Renault Clio Ragnotti ile Adil Küçüksarı/Gürkal Menderes elde etti. Sınıf 9’da Citroen Saxo VTS ile Alparslan Taner/Soner Tamer birinciliğin sahibi olurken, Sınıf 7’de de Ford Ka ile Hakan Uçucu/Ersin Tunç yarışı lider tamamlayan ekip oldu. Yarışın “Bayan Pilotlar Birincisi” geçen yılın Türkiye Birincisi, Mitsubishi Lancer EVOXIII ile yarışan Neo Motorspor pilotu Simin Bıçakcıoğlu olurken, Mehmet Pınarbaşı/Erhan Arıkan ekibi de “En İyi Antalyalı Ekip” özel ödülünü ve Team 47 adına Ümitcan Özdemir ile yarışan Gökay Gökşen de “En İyi Genç Co-Pilot” ödülünü kazandı.

7 ekibin mücadele ettiği 30 yaş üzeri ralli otomobillerine açık historic kategorisinde, 1976 model Ford Escort MKII ile Kerem Üstünkaya/Özden Yılmaz birinciliği kazanırken, ekip aynı zamanda Kategori 2 birinciliğinin de sahibi oldu. 2011 ve 2012 Türkiye Historic Rally Şampiyonu Engin Kap/Başar Yavuz ikinci sırada yer alırken, VW Golf MK1 ile yarışan Sinan-Sedef Dündar çifti üçüncülüğü ve Kategori 1 birinciliğini kazandı.

En az ulusal klasman kadar ilgi gören, ekipler arasındaki çekişmenin üst düzeyde olduğu ve TOSFED Ralli Kupası 8.yarışı olarak değerlendirilen Hitit Rallisi’nde, Kategori 1’de podyumu Fiat Palio ile yarışan 3 ekip oluşturdu. İzmir’den Kemal Çetinkaya/Tolga Tezeken birinciliği elde ederken, yine İzmir’den Alper Akgün/Berkay Sürü ikinci ve vatani görevini yaptığı birliğinden özel izinle yarışa katılan İstanbul’dan Kerim Tar/Kutay Ertuğrul üçüncü oldular.

Kategori 2’de ise Citroen Saxo VTS ile Eskişehir’den Gürbüz Karel/Melih Tarhan birinci, yine benzer bir otomobil ile İstanbul’dan Kutlu Demiriz/Erman Akgün ikinciliğin sahibi oldu.

Kategori 3’de Bursalı ekip Hakan Ertarman/Yunus Emre Bol Renault Clio Ragnotti ile bu sezon 6. birinciliğine ulaşırken, İstanbul’dan Alptekin Işıkalp/Murat Sümer Ford Fiesta ST ile ikinci ve yine benzer bir otomobille Eskişehir’den Serhan Türkkan/Alper Elitok üçüncü olarak podyumu tamamlayan ekip oldular.

Türkiye Ralli Şampiyonası, Türkiye Historic Rally Şampiyonası ve TOSFED Ralli Kupası’nın final yarışı olan İstanbul Rallisi, 14-15 Aralık 2013 tarihlerinde İstanbul Otomobil Sporları Kulübü tarafından düzenlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir