Ford

2015 Ford Mondeo gün yüzüne çıktı

Geride bıraktığımız ay tanıtılmış olan 2015 model Ford Mondeo’ya ait detaylı bilgiler elimize ulaşmaya devam ediyor. Yenilenmiş tasarımı ile muhteşem bir görünüme kavuşan Ford Mondeo eski hallerini hiç aratmazken ilk olarak Avrupa’da satışa sunulacak. Alman otomobil üreticisi 2015 Ford Mondeo fiyat listesi detayını 27 bin 150 eurodan başlatıyor; ülkemize geliş fiyatı ise halen belli değil. 4 ve 5 kapılı seçeneklerle satışa sunulacak olan yeni nesil Ford Mondeo, iki farklı benzinli motor seçeneğine de sahip olacak.

Tepkime süresi kısaltılmış 2 litre çift turbolu TDCi motoru 210 beygir ve 450Nm tork üreten arabanın 1.6 litre TDCi versiyonu da mevcut olacak. 1.0 litre, 1.5 litre ve 2.0 litre EcoBoost benzinli seçenekleri sırasıyla 125, 160, 240 beygir olacak Yeni Mondeo’nun ilk defa hibrit bir versiyonu da üretildi.

2.0 litrelik benzinli bir motora adapte edilen iki elektrik motorundan birisi gücünü tekerleklere aktarırken diğeri aküleri yeniden şarj etmek için çalışıyor. 1,4 kW/s lik lityum-ion bataryalar 10 yıl veya 150.000km boyunca kullanılabilecek.

Mondeo adına bir diğer yenilik ise dört çeker bir versiyonun da opsiyonel olarak sunulması. Bunun yanında yeni kasa yapısının eskisine göre yüzde 10 daha sağlam olduğu ulaşan bilgiler arasında. Yeni Mondeo önünde bulunan veya önüne geçme olasılığı olan yayaları tespit edebilen bir sisteme sahip. Bu sistem sürücüyü uyarıyor ve tepki verilmezse de frenlemeyi kendisi yapıyor.

Ön cam üzerine yerleştirilen bir kamera ve tampondaki bir radarın beraber çalışması sayesinde yayaları diğer nesnelerden ayıran sistem, Ford’un önceki modellerinde olan Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi’nin geliştirilmiş hali. Bunun yanında Şerit Takip Asistanı, Park Asistanı, Tork Kontrol Sistemi, şişebilir emniyet kemeri gibi sürücü destek sistemlerine ve güvenlik ekipmanlarına sahip olan arabanın Almanya’daki başlangıç fiyatı ise 27,150.-Euro.

2015_ford_mondeo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir