Volkswagen

100 kilometrede 1 litre yakan Volkswagen

100 kilometrede 1 litre yakan Volkswagen, Volkswagen XL1 Sadece 250 adet üretilecek otomobil, 100 kilometrede 1 litre yakıyor. Yani İstanbul’dan Erzuram’a bu araçla sadece 60 liraya gidilebiliyor. 2002 senesinden bu yana üç kez geliştirilen otomobil, nihayet seri üretime hazır. Ancak fiyatı pek de orta halli tüketiciye uygun değil, Aracın 110 bin eurodan satışa çıkması bekleniyor.

Türkiye’ye bu araçtan şimdilik sadece 1 adet adet getirilmesi hedefleniyor. O da satış için değil. Ancak bu otomobildeki teknolojilerin bir çoğu, ileride “herkesin alabileceği” otomobillerde de kullanılabilecek.

Aracın yakıt tüketiminin azaltılması için akla gelebilecek tüm tasarım ve malzeme seçeneklerine başvurulmuş.

Filmlerdeki uzay araçlarını andıran ön görünüme ve arkaya doğru daralan tasarıma sahip otomobil, Lamborghini gibi yukarı doğru açılan “martı kanat” yan kapılarıyla da ilginç Arka tekerleklerin üzeri bir panelle kapatılırken, kapılarda aynalar kaldırılmış. Onun yerine iki yanda küçük kameralar, kapı içlerine de minik ekranlar var. Hafif ve güçlü “karbon fiber”, neredeyse otomobilin her metrekaresinde kullanılmış. Sadece ana iskeleti alüminyum. Bir de iç mekanda biraz plastik, biraz döşeme kumaşı ve camlardaysa polikarbon mevcut. Toplam boş ağırlık ise 795 kilo.

VW Polo’dan kısa, Porsche Boxster’dan ise daha alçak olan XL1’in boyu 3.888 mm, genişliği de 1.665 mm. Yerden yükseklik ise sadece 1.1 m civarında. Bu da, otomobille giderken “asfaltın merkezine seyahat” ediyormuş gibi hissettiriyor. Yere yakınlık, aracın altından geçen rüzgarın direncini azaltıp, asfaltta daha düzgün gidebilmeyi de sağlıyor. Aracın lastikleri de, sürtünmeyi azaltmak amacıyla hayli ince.

Sürücünün “ensesinde” XL1’in iki silindirli 48 HP’lik motoru yer alıyor. Tabii bir de 27 HP’lik bir elektrik motoru. Bagajda ise, birkaç küçük çantalık sadece.

Yolcu koltuğu, sürücünün biraz daha gerisine. Nedeni de, aerodinamik ve ağırlık dengesi. Küçük direksiyon simidi, kapı içlerindeki monitörler, eski stil çevirmeli açma kolları ilk dikkat çekenler. XL1, çok satılsın diye üretilmemiş. Ama üzerindeki teknolojiler, gelecek VW modellerinde olacak. Örneğin minik iki silindirli dizel motorun, 8. nesil Golf’e konulması, planlar arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir