Ford

1.0 litrelik EcoBoost’a Ödül

1.0 litrelik EcoBoost’a Ödül, Amerikan otomobil üreticisi, Ford’un 1.0 litrelik EcoBoost motoru bu sefer de Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği (SMMT) tarafından 2013 yılının Otomotiv Yeniliği ödülüne layık görüldü.

Ford’un bu ödül için yarıştığı rakibi ise uzun araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucunda üretilen ve sektöre büyük yenilikler kazandıran McLaren P1 süper spor otomobiliydi.

2012 ve 2013 yıllarında Uluslararası Yılın Motoru Ödülleri’ni kazanan Ford’un neredeyse bir A4 kağıt büyüklüğünde olan 1.0 litrelik EcoBoost motoru 125 beygir güç üretiyor ve Fiesta modeli ile tercih edildiğinde 100 kilometrede yalnızca 3.5 litre yakıt tüketiyor. Ford, 1.0 litrelik EcoBoost motorun araştırma ve geliştirme çalışmalarını İngiltere’nin Dunton ve Degenham kentlerindeki merkezlerinde gerçekleştirdi.

SMMT Başkanı ve ödül jürilerinden biri olan Mike Hawes: “İngiltere küresel çapta yetenekli otomotiv mühendislerinin merkezi konumunda, bunun en büyük kanıtı da SMMT dahil birçok ödül kazanan Ford’un EcoBoost motorunun İngiltere’deki ARGE merkezlerinde geliştirilmiş olması.” Dedi.

Ford Küresel Otomobil Değerlendirme ve Onaylama Bölümü Başkanı Graham Hoare şu açıklamayı yaptı: “Bu ödülü 1.0 litrelik EcoBoost motorumuzun geliştirilmesinde görev alan 1.000’i aşkın yetenekli otomotiv mühendisimiz adına alıyorum. 2007 yılında Dunton ve Dagenham kentlerindeki mühendislerimiz ileri teknoloji üç silindirli ve verimli bir motor üretebilmek için oldukça yoğun seyredecek çalışmalarına başlamıştı. 6 yılda 1.0 litrelik EcoBoost motordan 300,000’i aşkın sattık, arka arkaya 2 Uluslararası En İyi Motor ünvanı kazandık ve şimdi de En Yenilikçi Motor Ödülü’nü alıyoruz. Bu gerçekten gurur verici.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir