Skoda

Yeni Skoda Yeti Tanıtıldı

Yeni Skoda Yeti Tanıtıldı, Skoda Yeti, kullanan pek çok kişi için sürüşü rahat ve iç donanım olarak gayet yeterli bir model. Bunlara rağmen görüntüsü sebebiyle pek tercih edilmedi. Çift yuvalı garip ön far tasarımı ve minibüsü andıran yan profiliyle birçok otomobil tutkunundan tasarım olarak geçer not alamadı.

2013 Frankfurt Motor Show öncesinde Skoda, Yeti’nin tasarımı hakkındaki eleştirileri dikkate aldı ve bu modelde makyajlamaya gitti. Şu anda fuarda sergilenen araç, bir benzetme yapmak gerekirse şıklık açısından Volkswagen Tiguan’a benziyor.

Öncelikle eleştirilerin baş sebebi olan yuvarlak farlar kaldırılmış. Onların yerine yeni LED gündüz farları gelmiş. Ön farlar b-xenon olmuş. Radyatör ızgarası olarak da Skoda Rapid’in tasarımı esas alınmış. Yeni Yeti’nin City ve Outdoor olmak üzere iki farklı dizayn paketi bulunuyor.

Sadece görüntüye değil motora da el atılmış. Yeti için yeni bir motor düşünülmemiş ama artık daha geniş bir motor-şanzıman eşleşmesi seçeneği sunuluyor. Örneğin; 2.0 TDI motorun sadece 140 beygirlik versiyonunda DSG şanzıman seçeneği bulunuyordu. Şimdi ise 170 beygirde de mevcut olacak. Önden çekişli Yeti’de de 77 kW 1.6 TDI motor sadece manuel vitesle geliyordu. Artık 7 vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman da motorun şanzıman seçenekleri arasına girecek.

Yeti’nin çevreci ve verimli versiyonu olan Greenline’ın da yeni modeli çıkıyor. Yeni Yeti Greenline 122 beygir, 1.4 litre TSI motor ve manuel şanzımanla gelecek. Verimliği arttırmak içinse fren enerjisi dönüşüm sistemi ve düşük dönme dirençli lastikler standart olarak bulunacak.

Yeni görüntüsü ve genişletilmiş motor-şanzıman seçenekleriyle Yeti’nin daha ilgi çekici olduğu bir gerçek. Frankfurt Motor Show yeni başlamış olsa da Yeti’yi şimdiden fuardan kazançlı çıkan modellerden biri olarak ilan edebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir