Haberler

Yakıtsız Motor prototipini bekliyor

Emekli elektrik mühendisi olan Salman Gürbüz, yakıtsız çalışan bir motor geliştirdiğini iddia etti. 76 senesinde Yıldız Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra serbest mühendis olarak yaşamını sürdüren Gürbüz, son 8 senedir bu proje üzerinde çalışmalarını sürdürüyormuş. Projesini üniversite üyelerine tanıttıktan sonra ortada hiçbir sorunun bulunmadığını ancak üyelerin onlara destek vermediğini belirten Salman Gürbüz, motor prototipinin Türkiye’de yapılmasının imkansız olduğunu, ancak yurt dışındaki hassas firmalarda yapılabileceğini de ifade etti.

Motor nasıl çalışıyor?

Salman Gürbüz, projesini hazırladığı yakıtsız motorun çalışma prensibini şöyle açıkladı:
“Motorumuz, aküyle tahrik ediliyor. Motorumuz içinde yüksek ve alçak basınç odaları ile bir rotordan oluşuyor. Aküyle tahrik edildiğinde rotoru yüksek basınç odasından alçak basınç odasına doğru itiyoruz. Hazırladığım ve hesaplamalarını yaptığım motor projesi 14 yüksek basınç odası ve 14 alçak basınç odasından oluşuyor. 40 atü basınç yaptığımda, döndürme istikametinde her odada 54,6 kilogram kuvvet artar. 14 odada 764,4 kilogram döndürme kuvveti oluşur. Dolayısıyla kuvvet için bu bir motordur.

Hazırladığımız projedeki motorun prototipini oluşturduğumuzda, rotora bin devir yaptırırsak 58,8 kilovat güç oluşur. 2 bin ve 3 bin devir yaptırırsak tork döndürme kuvveti zayıflamaz, aldığımız güç 2-3 misli artar. Benim bu fiziksel analizini yaptığım projeye bugüne kadar itiraz eden hiçbir profesör ya da üniversite olmadı. Tüm fizikçilerle de bu konuyu tartışmaya hazırım.”

yakitsiz_motor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir