Volvo

Volvo Otomatik Sürüş 2017’de

Volvo Otomatik Sürüş 2017’de, İsveçli otomobil üreticisi Volvo, 2017 yılında Gothenburg kentinde 100 sürücüsüz otomobilin gerçek trafik testini gerçekleştireceğini açıkladı. Şirketin “Drive Me” olarak adlandırdığı proje, İsveç Ulaştırma Bakanlığı, İsveç Ulaştırma Ajansı, Lindholmen Bilim Parkı ve Gothenburg Belediyesi ortaklığıyla gerçekleşecek.

Sürücüsüz araçlar günlük sürüş koşulları ile halka açık yollarda 50 kilometre kullanılacak. Özellikle ana arterler, otoyollar ve yoğun trafiğin olduğu bölgeler tercih edilecek.

2014 yılında “Müşteri Araştırma ve Teknoloji Geliştirme” ile başlayacak olan proje, ardından “ Kullanıcı arayüzü ve bulut teknolojisi fonksiyonelliği” tasarımlarıyla devam edecek.

Volvo Car Grubu Teknik Uzmanı Erik Coelingh: “Bizim amacımız gerçek müşteriler tarafından kullanılacak ilk sürücüsüz otomobilin her türlü trafik koşuluna hazır olması. Bu koşullar arasında trafik akışından ayrılma ve sürücünün aracın kontrolünü kaybetmesi halinde aracın sığınacak güvenli bir mekan bulması da yer alıyor.”

Volvo, bu pilot projede yer alacak otomobillerini “ Yüksek Bağımsızlığa Sahip Otomobiller” olarak adlandırdı. Bu da sürücüye pek de fazla iş bırakmadan tüm sürüş fonksiyonlarını kontrol eden otomobil anlamına geliyor. Volvo sürücüye nadiren de olsa görev düşeceğini belirtirken, sürücü istediği zaman aracın kontrolünü tamamen ele geçirebilecek. Bir bakıma bu sistemi uçaklardaki “Otomatik Pilot” sistemine benzetmek mümkün.

Volvo’nun bu projesi aracın içinde sürücü olmadan tam otomatik park sistemini de kapsıyor. Şirketin bu sistem için planı, aracın kendi park yerini bulabilmesi ve kendi kendine park edebilmesi yönünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir