Volkswagen Golf SUV geliyor

Amerika’dan sonra SUV akımının Avrupa’yı da kontrolü altına almasıyla birlikte otomobil geliştiricileri bu segment üzerinde daha fazla kafa patlatır oldu. Şu anda zaten Tiguan’la sektörde bir tane SUV bulunduran Alman Volkswagen, Golf ailesini genişleteceğini ve Golf SUV’u yakın zamanda satışa sunacağını açıkladı. 2018 yılında satışa sunulması beklenen Volkswagen Golf SUV, off-road özelliklerini de barındıracak otomobil Türkiye’ye de gelecek. Tiguan’ın geleceğinin ne olacağı ise merak konusu.

Volkswagen Golf SUV modeli duyulur duyulmaz akla gelen ilk sorunun Tiguan’ın geleceği olması kaçınılmaz bir son olsa da Tiguan’ın üretiminin durmayacağını ekleyelim. Ancak satışına sadece Amerika ve Çin’de devam edilecek. Tiguan’ın da yenilenen yüzü ile 2015 yılında Frankfurt Auto Show’da sergilenecek olması Yeni Golf SUV’un Tiguan’ın yerini almayacağı, farklı bir model olacağı kanaatini yaygınlaştırıyor. Yine de birbirleri ile aynı segmentte olup rakip olmaları söz konusu.

Yine de Tiguan ve Yeni Golf SUV modellerinin 5 kapılı hatchback görünümleri birbirine yakın olsa da Golf SUV daha sert bir görünüme ve farklı teknolojik donanımlara sahip olacak. Bu özelliklerden birisi 4 çeker sistemi olan AWD. Daha büyük 4 mevsim lastikleri ile gelecek araba yükseltilmiş helezonlar, ön ve arka motor korumaları, genişletilmiş eşikler, ekstra ışıklandırma ve tavan çıtaları gibi özellikleriyle de Tiguan’dan farklılaşıyor.

Yeni Golf SUV’da eğim kontrollü off-road sürüş modu, off-road hafızasına sahip navigasyon sistemi, daha büyük yakıt tankı ve darbe emiciler gibi arazi donanımları mevcut olacak. Arabada diferansiyel kilidi olmaması ise bir arazi aracının önemli bir eksiği gibi görünüyor.

Golf MK8’den izler taşıyacak bu yeni modelin hibrit versiyonu da olacak. 1.4 TSI motorla 150 hp gücü üretecek olan aracın 102 hp lik bir de elektrik motoru da olacak. Yeni Golf SUV toplamda 250 hp civarında güç üretmesine karşın 35g/km gibi düşük emisyon değeri ile de gayet ekonomik olacak.

volkswagen_golf_suv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir