Mercedes

Mercedes Citan’a Renault Motoru

Mercedes Citan’a Renault Motoru, Alman otomobil üreticisi Mercedes, Yeni A Serisi’nde de Renault 1.5 litrelik Renault motoru kullanmaya başlayan Mercedes Benz, lüks kompakt sınıfı A Serisi’nde bu nedenle tepki almıştı. Şimdi de ticari aracı Citan’a iki yeni motor seçeneği ekleyen Mercedes Benz, bu motorları da Renault’dan almış. Bu motor seçeneklerinden ilki Renault’un 4 silindirli 1.5 litrelik dizel motorunun en güçlü versiyonu, Citan 111 CDI modelinde kullanılmış. Ancak asıl sürpriz Citan 112’de, Renault Megan, Dacia Duster ve Dacia Lodgy modellerinde kullanılan 1.2 litrelik TCe motorun kullanılmasıyla gerçekleştirilmiş.

Citan 111 CDI 109 beygir güç üretirken, 240 Nm maksimum tork üretiyor. Yalnızca 6 vitesli manuel şanzıman ile satılan bu motor seçeneği, start stop özelliği sayesinde 4,4 litre/100km gibi oldukça ekonomik yakıt değerleri sağlıyor. Almanya’da Citan 111 CDI’ın satışına başlayan Mercedes Benz, aracın fiyatını €17,130 artı vergiler olarak belirlemiş.

Citan 112 modeli ise 112 beygir güç üretirken, yaklaşık 190 nm tork üretecek. Citan 111 CDI modeline göre yakıt tüketimi açısından vasat kalan Citan 112, 100 kilometrede 6,1 litre benzin tüketecek. Ancak fiyatı da buna oranla daha uygun olacak; €15,810 artı vergiler.

Mercedes Benz’in 2014 yılındaki motor güncellemeleri ile birlikte Citan modelinin daha uzunn 7 kişilik bir versiyonunu piyasaya sürmesi de bekleniyor.

Daimler ve Renault-Nisan işbirliği sayesinde Citan hafif ticari ve MPV modelleri Renault Kangoo tabanında üretiliyor. Hem Mercedes Benz Citan Hem de Renault Kangoo aynı fabrikada, Fransa’nın Maubeuge kasabasında üretiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir