Seat

Leon SC yakıt tüketiminde cimri

Leon SC yakıt tüketiminde cimri, Yakıt ekonomisi yarışı denildiğinde akla ilk gelen ekonomik model tabi ki de Seat Leon SC FR olmayacaktır. Oldukça sesli çalışan 2.0 litrelik turbo dizel motora ve DSG şanzımana sahip olan 150 beygirlik Seat Leon SC FR 2.0 TDI, hızlı ve tutumlu olduğunu 2013 Fleet World MPG Maratonu’nda 100 kilometrede 3,56 litre yakıt tüketerek birinci oldu.

Fabrika değerleri 3,68 litre /100km olarak gösterilen Seat Leon SC FR, Fleet World MPG Maratonu’nda bu değeri %3,39 düşürmeyi başardı. 548 kilometrelik yolu Seat Leon SC FR ile tamamlayan Victor Harman ve David Hancock adında 2 İngiliz sürücü, kazandıkları yarış sonrası kendi klasmanlarındaki birçok otomobilden daha hızlı olduklarını belirtti.

Normalde bu tip az yakıt tüketimi gerektiren uzun mesafe yarışlarında sürücüler küçük hacimli motora sahip manuel şanzımanlı otomobiller tercih ederler. Ancak 150 beygir güç üreten ve 0-100 km/s hızlanmasını 8. 4 saniyede tamamlayan 2.0 litre turbo dizel Seat Leon SC FR, sahip olduğu yüksek hacimli motor ve yüksek beygir gücüne rağmen bilinçli sürüş ve start stop sisteminin de yardımıyla ekonomik bir araca dönüşmüş. Bunun dışında DSG şanzımanın vitesi mümkün olan en küçükte tutması sayesinde de motor freninin aracı hızlı bir şekilde yavaşlatması engelleniyor ve yakıt tasarrufu sağlanıyor.

Böylelikle fabrika verilerinin gerçekliği kanıtlanan, hatta fabrika verilerinin de altına inmenin mümkün olduğu Seat, bazı Japon markaların verdikleri gerçekle uyuşmayan rakamların aksine kullanıcılara güven aşılayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir