Haberler

Lastikler kaç km’de değişir

Lastikler kaç km’de değişir, günümüzde lastikler gerek yakıt performansı, gerek yol tutuş’da ve en önemlisi güvenlik olarak büyük önem taşımaktadır, bu konuda lastiklerin zamanı geldiğinde değiştirilmesi önemli konuların başında gelmektedir.

Türkiye’de üretilen ve ihraç edilen lastiklerin ortalama kullanım kilometresi 40 bin kilometredir. Bunun yanı sıra lastiğin kullanım şekli ve kullanıldığı hava şartları da etkili olmakla beraber lastik markaları da farklılıklar yaratmaktadır. Lastik değişmeden önce ortalama 20 bin km gibi istenirse lastikler ön arka değişimi de yapılabilir.

Peki bir lastiğin aşınıp aşınmadığını nasıl anlarız. Bunu bir uzmanına götürüp sorabilirsiniz ama önemli olan kendiniz bilmek.
Burada lastiklerin yüzeyindeki desenlere bakıyoruz.

Lastiklere hemen göz gezdiriyoruz. Eğer lastik sırt deseninin yüzeyi bu kabarık alanlar ile aynı seviyede yer alıyorsa lastik sırt desen derinliğinin 1,6 mm’lik yasal sınıra çok yakın olma oldukça fazladır veya en azından bunun altındadır. Bir çok uzman bu sınıra ulaşmadan lastiklerin değiştirilmesini güvenlik açısından elzem görmektedir.

Lastikler öyle makarna süt gibi durdukça eskiyen, ömrü beklemekle ölçülebilen ürünler değildir. O yüzden şu kadar yıl sonra değiştiririm gibi anlayışlar yıl hesabı yapıldığı için çok doğru sonuçlar vermeyebilir. Lastiklerin nerede ve ne zaman yapıldığı önemli değildir. Sıcaklık, bakım, depolama koşulları ve kullanım, yük, hız, basınca ilaveten sürüş biçimi gibi lastiğin ömrünü etkileyecek birçok etken mevcuttur. Ancak tabi bütün bunlara bakarak yıl hesabından tamamen vazgeçmiyoruz. Örneğin üretim tarihinden 15 20 yıl geçmiş olan lastikleri kullanmanızı da tavsiye etmiyoruz.

One thought on “Lastikler kaç km’de değişir

  • Lastikler araçların yol ile tek bağlantıları olması sebebi ile oldukça öenmli. Ancak yurtdışında lastiklerin 100.000 kmye kadar kullanılabildikeleri iface edilmekte. Türkiye koşullanında maks 75.000 dedeğiştirilmeli

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir