Honda

Honda Yeni Motorlarını Duyurdu

Honda Yeni Motorlarını Duyurdu, Japon otomobil üreticisi Honda 3 yeni “VTEC Turbo” motorunu duyurdu. Honda, bu 3 yeni VTEC motor seçeneği ile performans ve yakıt tasarrufunu arttıran Earth Dreams Technology motor ailesini genişletecek.

Yeni motor serisi1.0 litrelik 3 silindir, 1.5 litrelik 4 silindir ve en fazla hacim ve güce sahip olacak 2.0 litrelik 4 silindir seçeneklerinden oluşacak.

Direkt yakıt enjeksiyonundan faydalanacak olan Honda’nın, VTEC sistemi (Değişken Zamanlamalı Supap Kontrol Sistemi) ve turbo şarjı, dinamik performansın yanı sıra sınıf lideri yakıt ekonomisi ve karbondioksit salınımı da sunacak.

Japon üreticiden yapılan açıklama ile bu motor seçeneklerinin tamamen yeni bir mimari ile tasarlandığı, özellikle 1.0 litrelik ve 1.5 litrelik motorlarda sürtünme katsayısının minimuma indirildiği ve verimliliğin arttırıldığı belirtildi.

En merak edilen motor olan yeni Honda Civic Type R’da kullanılacak 2.0 litrelik turbo şarjlı motorun en az 300 beygir ve 400 nm tork güç üretmesi bekleniyor. Yeni Type R’ın bu denli güçlü bir motorla 0-100 km/s hızlanmasını 5,8 saniyede tamamlaması ve 260 km/s son hıza ulaşması bekleniyor.

Honda’nın duyurduğu bu yeni motor seçenekleri, 1.6 litrelik dizel motoru ve hibrit teknolojisi, gelecekte üretilmesi planlanan birkaç modelde daha yerini alacak.

Honda’nın yakıt tasarrufu ve yüksek performans üzerine yoğunlaşan Earth Dreams Technlogy serisi motorları, sahip oldukları geliştirilebilir teknolojiler sayesinde markanın modelleri, en geç 3 yıl sonra serilerinin en düşük yakıt tüketimlerini yakalayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir