Güneş enerjili araçlar geliyor

Alternatif Enerjili Formula Araç Yarışları finali, 40 üniversiteden 66 takımın katılımıyla yarın İzmit Körfez Yarış Pisti’nde yapılacak

ÜBİTAK’ın 2005 yılından bu yana düzenlediği Alternatif Enerjili Formula Araç Yarışları finali, 40 üniversiteden 66 takımın katılımıyla yarın İzmit Körfez Yarış Pisti’nde yapılacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, alternatif enerji kaynaklarına dikkat çekmek ve üniversite öğrencilerinin fikirlerini üretime geçirebilmelerine imkan sağlamak amacıyla düzenlenen TÜBİTAK Formula G-Güneş Arabaları Yarışı ve Hidromobil-Hidrojen Enerjili Araba Yarışı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek.

FİNALİ BAKAN ERGÜN DE İZLEYECEK
2005 yılından bu yana düzenlenen TÜBİTAK Formula G Güneş Arabaları Yarışına ilk yıl 16 takım katılırken, bu yıl sayı 42’ye çıktı. Hidrojen Arabaları Yarışının ilk yılında 12 takım yer alırken, bu yıl 24 takım yarışacak. Formula G ve Hidromobil Yarışları 1.950 metrelik İzmit Körfez Yarış Pisti’nde 20 tur olarak yapılacak.

Yarışmaların yarın yapılacak finaline Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak da katılacak.

İSİM VE LOGOLAR İDDİALI
Türkiye’de yerli otomobil üretimi konuşulurken, üniversite öğrencilerinin geliştirdiği alternatif enerjili araçlar, tasarımları, isimleri ve logoları ile dikkati çekiyor.

Türkiye’nin en hızlısı olabilmek için yarışacak arabaların isim ve logolarında bulundukları kentlerin tarihi ve yöresel simgeleri yer alıyor. Formula G’de Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nin aracı ismini Asi Nehri’den alırken, Kocaeli Üniversitesi aracına ”Körfez”, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ”İstiklal”, Hava Harp Okulu ”Feza”, Hitit Üniversitesi ”Kadeş”, Gazi Üniversitesi ”Şems-i Gazi”, Akdeniz Üniversitesi de ”Portacar” ismini verdi.

Hidromobil kategorisinde Uludağ Üniversitesi’nin aracına ”Timsah” ismi verilirken, Gaziantep Üniversitesi’nin araçlarından biri ”Zeugma”, diğeri ise ”Hidrofıstık” ismiyle yarışacak. Dumlupınar Üniversitesi ”21. Yüzyıl Hazerfen”, Selçuk Üniversitesi de ”Selçuk Sümer” isimli araçlarıyla yarışmada yerini alacak.

Geçen yıl düzenlenen yarışlarda Formula G’de İstanbul Üniversitesi birinci olurken, Hidromobil kategorisinde ise İzmir MMO Öğrenci Komisyonu’nun tasarladığı araç yarışmayı ilk sırada tamamlamıştı.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir