Chevrolet

Chevrolet Güney Kore Fabrikasını Kapatıyor

Chevrolet Güney Kore Fabrikasını Kapatıyor, Chevrolet, General Motors’un Güney Kore operasyonlarına büyük bir darbe indirecek. Çünkü Eski Kıta, Chevrolet otomobillerinin en büyük üreticisi ve ihracatçısı konumunda.

General Motors yaptığı açıklama ile Chevrolet’in Avrupa’dan çekilmesi süreci 2015 yılında başlayacak ve Chevrolet markalı otomobillerin satışları 2016 yılı sonunda noktalanacak. Hali hazırda Güney Kore’de bulunan 6,000 maaşlı çalışanı için “Gönüllü Emeklilik” planını devreye sokan Detroit merkezli General Motors, Reuters haber ajansının verdiği bilgiye göre gelecek Mart ayından itibaren işten çıkarmalara başlayacak.

General Motors Güney Kore Sözcüsü Park Hae ho, Reuters’e işten çıkartmalarla ilgili bir sayı belirtmeyerek şu açıklamayı yaptı: “Bu zaten bizim operasyonel verimliliğimizi arttırmamıza yönelik çalışmalarımız arasındaydı.” dedi.

General Motors yavaşça ancak nizami bir şekilde Güney Kore’deki işten çıkarmaları sürdürürken son 5 yılda bu ülkedeki üretimi de bir hayli azalttı. Chevrolet’in Avrupa’dan çekilmesi General Motors şirketine 1 milyar dolardan daha pahalıya patlayacak. Bu yüzden şirket Güney Kore’de işten çıkarma ve üretimi kapasitesi daha yüksek fabrikalara kaydırma stratejisini izliyor.

Aslına bakılırsa bu General Motors’un 2009 yılından bu yana 4. Kez işten çıkarma operasyonu. General Motors daha önce yeni Chevrolet Cruze modelini bu ülkede üretmeyeceğini belirtmişti. General Motors gelecek yıldan itibaren Avrupa’daki başarılı markası Opel’in ufak SUV’si Mokka modelinin üretimini de Güney Kore’den İspanya’ya kaydıracak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir