Audi

Audi Android İşletim Sistemini Kullanacak

Audi Android İşletim Sistemini Kullanacak, Gelecek hafta Las Vegas şehrinde düzenlenecek Tüketici Elektronikleri Fuarı’nda açıklanması beklenen ortaklığın ana hedefi hali hazırda akıllı telefonlar için kullanımda olan uygulamaların, navigasyon uygulamalarının ve müziklerin otomobillerdeki eğlence sistemlerine direk olarak aktarılması olarak belirtilmiş.

Google ile Audi arasındaki bu ortaklığın Apple’ın iOS işletim sistemini otomobillere sokmasının da önünü açacağı ve yeni bir rekabet ortamı başlatacağı konuşuluyor. Apple’ın da iPhone’lar ile etkileşime geçecek bir araç içi alıcısı ya da bilgi sistemi üretmesi bekleniyor. Apple’ın Küresel Geliştirici Konferansı’nda verilen bilgiye göre bu sistem sayesinde iOS cihazlardaki müzikler, mesajlar ve haritalar direkt olarak otomobilin ekranından görüntülenecek.

Aslına bakılırsa Apple; BMW, Honda, Mercedes Benz, Nissan, Ferrari, Hyundai, Kia ve Infiniti markaları ile daha fazla iOS özelliğini otomobillere aktarmak üzere anlaşma yapmış durumda. Ancak Android’i Apple’dan ayrı kılacak olan ise herhangi bir cihaz bağlantısı gerekmemesi. Android işletim sistemi aracın içinde bulunacak ve her şeye ekran üzerinden erişilecek.

Apple’dan yapılan açıklamaya göre iOS’ların otomobillere entegrasyonu 2014 yılının ilk aylarında olacak ve 2015 yılından itibaren otomobillerde yerini almaya başlayacak. Hatta Amerikalı teknoloji devi Apple, geliştiricilere açtığı iOS 7.1 beta sürümünün 2. Versiyonunda “Araç Görünümü” modunun açıp kapamaya olanak veren bir seçenek göze çarptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir