Haberler

Araba fiyatları düşecek mi?

Geride bıraktığımız sene, çoğu dönem olduğu gibi euro fiyatları fahiş seviyelerde seyrediyordu. Ancak bir sene içerisinde çok fazla şey değişti. Euro bir düşüş içerisine girerken dolarda büyük bir yükseliş yaşandı. Şu anda 2.70 TL civarında seyretmekte olan euronun düşüşüyle birlikte araba fiyatları da düşecek mi? Konu hakkındaki uzmanlar yaptıkları tahminlerde fiyatların yüzde 5 civarında kesin düşeceğini, eğer euro düşüşünü devam ettirirse araba fiyatlarının yüzde 10 kadar ucuzlayacağını dile getirdiler.

2014 başında yükselen sıfır araba fiyatlarına geri dönmek mümkün görünmese de, piyasa sıfır araba fiyatlarında bir düşüş beklentisi içerisinde olduğundan ikinci el fiyatları da bu durumdan etkileniyor.

Euro’nun bu yöneliminin fiyatlara hemen yansımaması normal görünüyor. Çünkü o fiyattan ithalat yapan distribütörler ellerindeki malı belli bir marjın altında satamıyorlar. Dolayısı ile stok eridikten sonra eğer Euro halen aynı seviyede olursa fiyatlara yansıması kaçınılmaz gibi görünüyor.

Otomotiv sektörü aslında böyle sert bir düşüşe pek te alışkın değil. Özellikle ülkemizdeki sıfır araç pazarının çok büyük bir kısmına hükmeden Euro bölgesi markalarında 2015’in ilk çeyreğinde %3 ila %5 arası bir indirim beklentisi söz konusu.

Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, “Fiyatlarda indirim kimi markalarda çok kiminde az olacaktır. 2015 modeller henüz gelmedi. Şubat ayıyla birlikte gelecek araçlarda fiyatlarda düşüş olabilir. Ancak asıl ikinci el fiyatları çakılıyor. Bu alan sıfır araçları takip ediyor. Fiyatlar düşecek beklentisiyle ikinci el fiyatları inmeye başladı bile.” açıklamasını yaptı.

Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu, “Nasıl Euro arttığı zaman fiyatlar hemen artmazsa düştüğü zaman da bu hemen fiyatlara yansımaz. Süreci yakından takip ediyoruz.” dedi.

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt ise Euro kurundaki bu seviyelerin kalıcı olması durumunda önümüzdeki aylarda fiyatların biraz aşağıya gelebileceğini belirtti. Bozkurt, “Otomotiv sektöründe kur hareketleri genelde 2-3 ay sonra fiyatlara yansıyor. Ani iniş çıkışlar genelde etkili olmuyor. Ancak kalıcı olunca etkisini gösteriyor. Verilen siparişler 2-3 ayda geldiği için bu bu şekilde yansıyor. Şu andaki stoklar da ağırlıklı ekim-aralık kurlarından stoklara girmişti. Eğer kur böyle kalmayı başarırsa mart başından itibaren fiyatlara etkisi olur” dedi.

araba_pazari

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir