Ford

2016 Ford GT tanıtıldı!

Ford, geride bıraktığımız gün belki de son yıllarının en önemli arabası olan 2016 model Ford GT’yi tanıttı. Önümüzdeki sene satışa sunulacak olan otomobil EcoBoost motora sahip. 600 beygirden daha fazla motor gücüne sahip olan yeni nesil Ford GT’nin çift turbosu bulunuyor. Ford tarafından “Ultra yüksek performanslı” tabiriyle tanıtılan otomobilin muhteşem bir tasarıma sahip olduğunu, teknik özelliklerinin de fazlasıyla üst seviyede yer aldığını belirtelim. Otomobilin teknik özellikleri tanıtılırken maalesef performans değerleri açıklanmadı.

İki kapılı, arkadan itişli araba orta büyüklükte bir motora sahip. Ford GT’nin karbon fiber ve alüminyum bileşiminden üretilen hafif gövdesi, arabayı şimdiye kadar üretilen en iyi güç-ağırlık oranına sahip modellerden biri yapıyor. Ford’un en yeni teknolojilerinden olan SYNC3 ile erişilebilirliğini sağlayacak Yeni Ford GT’nin rüzgarı kırıp aerodinamiği sağlamak için açılabilir bir de arka deflektörü var.

Aracın püf noktası olan küçük motoru 3.5 litre hacminde. Etkileyici karakteristiklere sahip bu motor daha önce Ford tarafından Daytona yarışlarında IMSA prototipinde denenmiş ve rüştünü ispat etmişti. Tepkilerini hızlandırmak için çift enjeksiyonlu olarak üretilen motorun sürtünmesi de azaltılarak verimi arttırılmış. Çift kavramalı 7 ileri vitese sahip arabanın kasası, yarış tarzı torsiyon çubuğu ve push-rod süspansiyon ile desteklenmiş. Yeni Ford GT’nin yüksekliği de değiştirilerek sürüş dinamiğine göre pozisyon alması sağlanabiliyor.

F1 tarzı direksiyonu ile sürücünün bütün ihtiyaçlarını karşılayan Yeni Ford GT, karbon seramik fren disklerine sahip. Arabanın 20 inç jantlarının üzerinde Michelin tarafından sadece Ford GT için özel üretilen benzersiz bir lastik var (Michelin Pilot Super Sport Cup 2). Arabanın kokpitinde sürücü ve yolcu koltukları direkt olarak karbon fiber kafese entegre iken pedallar ve direksiyon sürücüye göre ayarlanabiliyor. Bu sayede güvenlik mümkün olan en üst düzeyde sağlanmış oluyor.

2015_Ford GT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir